Zgodnie Kodeksem pracy umowa o pracę rozwiązuje się między innymi przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jest to rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jeśli uważasz, że wypowiedzenie umowy było niezgodne z prawem lub nieuzasadnione, złóż odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
W oświadczeniu pracodawcy powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Nadto, pracodawca powinien zamieścić pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.
Zgodnie z art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni. Termin liczymy od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.
Nie ma tu znaczenia, czy pracownik przyjął i podpisał wypowiedzenie złożone przez pracodawcę. Liczy się okoliczność, że pracownik miał okazję zapoznać się z jego treścią. Termin 21 dni na złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje pracownika także wtedy, gdy odmówił jego odbioru.
Pracownik może wystąpić do sądu, gdy na przykład:
Pracodawca nie zachował formy pisemnej oświadczenia.
Brak jest uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony.
Nie zgadza się z przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracownik otrzymał tzw. „zwolnienie dyscyplinarne”, jeżeli od zdarzenia, o którym dowiedział się pracodawca, minął więcej niż miesiąc.
Wypowiedzenie narusza przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę, a więc dotyczy grup osób prawnie chronionych.
Nie została zachowana procedura w zakładach, w których działa organizacja związkowa, np. nie zostały poinformowane o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę działające w zakładzie wszystkie związki zawodowe.
Składając pozew do sądu, pracownik może żądać:
uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, jeżeli nie minął jeszcze okres wypowiedzenia;
przywrócenia do pracy, gdy okres wypowiedzenia już minął;
odszkodowania od pracodawcy.
Przyczyna zwolnienia podana przez pracodawcę.
Pracodawca podał nieprawdziwe, niejasne lub niekonkretne powody zwolnienia. Co wtedy? Wówczas sąd zasądzi na rzecz pracownika odszkodowanie, uzna wypowiedzenie za bezskuteczne lub przywróci go do pracy. Przyczyna zwolnienia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości. Wypowiedzenie umowy o pracę jest bowiem zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na arbitralne, dowolne i nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę.
Pracodawca jest obowiązany udowodnić zasadność wypowiedzenia umowy. Wskazana przyczyna podlega kontroli sądu z punktu widzenia jej konkretności i rzeczywistości. Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.